Kına Hamamı

Kına Hamamı

Osmanlı döneminden beri kültürümüze yer eden, unutulmaya yüz tutmuşken şehir yaşantısında yeniden canlanan geleneklerden biri de Kına Hamamı. Geçmiş dönemlerde görücü usulü evliliklerin yaygın şekilde yapılması nedeniyle damat annelerinin müstakbel gelinleri ile kaynaşmaları amacını taşıyan bu organizasyon, günümüzde ise tamamen eğlence amacıyla gerçekleştiriliyor.

Düğünden en az birkaç gün önce yapılması gereken Kına Hamamı organizasyonlarında eğlencenin yanı sıra keselenme ve çeşitli bakımlar da uygulanıyor. Bu sayede düğün öncesinde kapsamlı bir temizlik ile bakım süreci de gerçekleştirilmiş oluyor. Günümüzde birçok farklı şekilde bu organizasyonu gerçekleştirmek mümkündür.

Hamamlarda sunulan Kına Hamamı paketleri içerisinde çeşitli zeytinyağlılar, içecekler, meyveler ve müzik ziyaretçilere sunulur. Bunların yanı sıra istenirse çalgılı eğlenceler de gerçekleştirilebilir. Kına Hamamına çoğunlukla gelinin en yakın akrabaları olan anne, kız kardeşler, teyzeler ve halalar ile kuzenler davet edilir. Ayrıca damadın annesi ile varsa teyzeleri ve halaları da davet edilir. Gelinin yakın arkadaşları, Kına Hamamının vazgeçilmez davetlileri arasındadır.